В умовах бойових дій для багатьох підприємців постає питання захисту виробництва та можливість продовження ведення бізнесу, яке повністю чи частково може бути вирішено шляхом релокації, тобто переміщення бізнесу в безпечні зони.
Умовно можна виділити два види релокації: внутрішня і зовнішня.
Внутрішня релокація являє собою процес повного чи часткового переміщення активів, засобів виробництва, робочої сили в більш безпечні зони України, в яких не так активно ведуться бойові дії.
Під зовнішньою релокацією слід розглядати переміщення бізнесу за межі України.
Підтримка у питаннях внутрішньої релокації підприємств забезпечується, в тому числі, Міністерством економіки України. Зокрема, ним була розроблена Програма релокації підприєств, з метою відновлення економіки держави за рахунок переміщення підприємств з територій, що наближені або знаходяться у зоні бойових дій, в безпечні регіони Західної України. В зазначеній
Програмі визначено: хто і як може стати її учасником; порядок розгляду заявок; порядок здійснення переміщення та регіони-учасники.
Після ухвалення позитивного рішення про переміщення, підприємство отримає пакет державної підтримки, що включає в себе наступні опції:
– підбір місця розташування для потужностей підприємства;
– допомога з перевезенням на нову локацію;
– сприяння в розселенні працівників та пошуку нових співробітників;
– підтримка у відновленні логістики, закупівлі сировини та пошуку ринків збуту.
Після завершення бойових дій підприємства повернуться на первинні локації та стануть драйверами відбудови економіки в громадах.
Повну інформацію з цього питання можна знайти на офіційному сайті Міністерства економіки України.
Якщо ж власники бізнесу приймають рішення про зовнішню релокації, тобто повне чи часткове переміщення бізнесу за кордон, то вирішувати всі пов’язані з цим питання доведеться самостійно. При цьому, власнику бізнесу, необхідно до початку переміщення зважити всі задачі і нюанси, оскільки ця процедура є досить затратною і непростою, як технічно, так і юридично. Необхідно перш за все визначитись з країною, враховуючи податкове навантаження, рівень складності ведення бізнесу, вартість проживання, логістичні можливості, екологічні вимоги (для виробничих підприємств), вартість робочої сили, умови для отримання дозволу на працевлаштування українців (поточних співробітників) тощо.
Для прийняття оптимального рішення для кожного конкретного підприємства знадобиться залучення юридичної підтримки, як на українській стороні так і в обраній для релокації юрисдикції.
Комплексна юридична допомога може бути забезпечена командою Legal IQ Group.
Проте, незважаючи на обраний вид релокації, моя рекомендація здійснювати її організацію без ліквідації юридичних осіб в місцях бойових дій, а шляхом реєстрації відокремлених структурних підрозділів, представництв, нових юридичних осіб, в тому числі дочірніх. Така правова конструкція дозволить:
1. зберегти юридичні особи, які можуть швидко повернутись до повноцінної роботи після припинення гострої фази бойових дій і початку надходження інвестицій в поствоєнні регіони для відбудови;
2. оформити та отримати компенсацію збитків юридичних осіб, які були вимушено переміщені з мість ведення бойових дій, завданих країною-агресоркою;
3. додатково розвивати економіку України в регіонах, куди був переміщений бізнес, в разі внутрішньої релокації;
4. диверсифікувати ринки і ризики, в разі зовнішньої релокації.