Введення воєнного стану в України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 в зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України призвело до необхідності внесення змін до численних законодавчих актів.
Так, Законом України № 2108-ІХ від 03.03.2022 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність» Кримінальний кодекс України був доповнений статтею 111-1, якою закріплена кримінальна відповідальність за колабораційну діяльність.
Проте питання встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність було ініційовано народними депутатами України за рік до повномасштабного вторгнення росії в Україну, оскільки проект даного закону було зареєстровано 24.02.2021.
Автори законопроекту в пояснювальній записці зазначили, що збройна агресія росії проти України, розпочата 20 лютого 2014 року, призвела численних людських жертв як серед військовослужбовців та правоохоронців, так і серед цивільного населення, окупації Автономної Республіки Крим і частини Донецької та Луганської областей, значних економічних втрат для нашої країни. Однак серед громадян України та юридичних осіб є такі, що сприяли чи продовжують сприяти російській федерації у здійсненні агресивних дій, розгортанні збройного конфлікту проти України, включаючи підтримку збройних формувань та окупаційних адміністрацій держави-агресора та інші дії, тобто здійснюють колабораційну діяльність.
Сам термін колабораціоні́зм походить від фр. collaboration — «співробітництво», тому метою вказаного Закону є встановлення кримінальної відповідальності за співпрацю з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями у військовій, політичній, інформаційній, адміністративній, господарській та трудовій сферах.
Доповнення особливої частини Кримінального кодексу України статтею 111-1 потягнуло за собою і внесення змін до загальної частини кодексу, зокрема до статті 55, якою встановлено строк призначення покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю як основного або додаткового покарання за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України – від десяти до п’ятнадцять років.
Сама стаття 111-1 Кримінального кодексу України має вісім частин, а санкція статті разом з покаранням у вигляді позбавлення волі на певний строк передбачає і найсуворіше покарання у вигляді довічного позбавлення волі.