Введення воєнного стану захопило всі сфери юридичного простору, трудова не є виключенням, у зв’язку з чим було прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX, який набрав чинності з 24.03.2022.
Зміни які передбачає Закон № 2136-IX
По-перше, оплата праці
Заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Якщо у разі ведення бойових дій неможливо своєчасно здійснювати виплату заробітної плати, строк виплати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.
По-друге, відпустки
У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік. Але якщо тривалість вашої щорічної основної відпустки становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.
Якщо працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, то роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток. Але слід пам’ятати про категорію осіб, яким обов’язково надаються відпустки (відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку)
По-третє, встановлення та облік часу роботи та часу відпочинку
Замість звичних 40 годин на тиждень, встановлених ст. 50 КЗпП, тривалість робочого тижня на час воєнного стану може бути збільшена до 60 годин для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури. П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень, час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) визначається та встановлюється роботодавцем.
Тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин.
По-четверте, призупинення дії трудового договору.
Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором. Призупинення може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану.
Важливо: в результаті призупинення дії трудового договору трудові відносини не припиняються.
Слід пам’ятати, що цей Закон діє у період воєнного стану та втрачає чинність з дня його припинення або скасування, окрім норм, які пов’язані з відшкодуванням заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат, грошових сум.