ЄСПЛ: «Україна та Нідерланди проти росії»

Велика Палата Європейського суду з прав людини визнала заяви №№ 8019/16, 43804/14 та 28525/20 частково прийнятними. Це рішення є остаточним, згодом Велика Палата винесе рішення по суті справи.

Суть скарг: конфлікт на сході України, в якому брали участь проросійські сепаратисти та який почався навесні 2014 року. Уряд України скаржився на триваючі систематичні порушення низки статей Європейської конвенції з прав людини сепаратистами «ДНР» та «ЛНР» та військовими росії.

Яка роль Нідерландів?

17 липня 2017 року було збито літак «Малайзійських Авіаліній» (Malaysia Airlines), що здійснював рейс MH17, на сході України, що призвело до загибелі 298 осіб, серед них 196 громадян Нідерландів.

Держави-заявники стверджували про наступні порушення росією Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: ст. 2 – право на життя, ст. 3 – заборона катувань, нелюдського і такого, що принижує гідність поводження, ст. 4 – заборона примусової праці, ст. 5 – право на свободу та ін.

Позиція України:

1.Після встановлення росією контролю над Кримським півостровом, у квітні 2014 року розпочалася окупація східних областей України.

2.Рф здійснювала контроль над ключовими політичними та економічними сферами діяльності «ЛНР» та «ДНР», що підтверджувалося керівниками цих об’єднань.

3.З 2019 року всі мешканці так званих «ДНР» та «ЛНР» можуть стати громадянами росії, що є необхідним для отримання пенсій та соціальних виплат мешканцями цих республік.

4.Основною метою України у цій справі є припинення порушення прав людини та запобігання їх у майбутньому на непідконтрольній їй території та інші вимоги.

Позиція держави-відповідача:

1.Уряд рф не погоджується з відмовою ЄСПЛ об’єднати міждержавну справу «росія проти України» зі справою «Україна та Нідерланди проти росії».

2.Рф не визнає жодні із заявлених у міждержавних заявах скарги. Уряд стверджує, що росія також не є стороною конфлікту в Україні.

3.Справа має бути відхилена як неприйнятна, оскільки заявлені у ній скарги не підпадають під юрисдикцію рф.

4.Події, яких стосується справа «Україна та Нідерланди проти росії», мають місце на території Донецької та Луганської областей, які перебувають поза суверенітетом росії.

5.Міждержавна справа сфабрикована та не містить жодних надійних доказів. Натомість на підтримку заяв надано фальсифіковані докази.

6.Збиття літака МН-17 у липні 2014 року – це трагедія для всього світу. Але заява Уряду Нідерландів базується на сфабрикованих доказах і обвинуваченнях рф щодо її відповідальності за трагедію. Збиття літака мало місце в період активних бойових дій у повітряному просторі України. Росія не має відношення до збиття літака.

ЄСПЛ встановив:

1.Території на сході України захоплені сепаратистами, з 11 травня 2014 року та щонайменше до 26 січня 2022 року, були під юрисдикцією російської федерації. Суд визнав присутність на сході України російських військових з квітня 2014 року та широкомасштабне розгортання російських військ.

2.Держава-відповідач здійснювала вплив на сепаратистів, надавала військове обладнання, зброю, здійснювала фінансову підтримку з початку створення “ДНР” та “ЛНР”. Та в подальшому проводила артилерійські обстріли на запит сепаратистів.

Суд вирішив, що існує достатньо доказів, аби задовольнити тягар доведення на стадії прийнятності адміністративних практик, що порушують низку статей Конвенції, та визнав більшість скарг уряду України прийнятними.