Про централізовану систему автоматичного блокування інтернет-ресурсів

Про централізовану систему автоматичного блокування інтернет-ресурсів

 

В Україні створили “централізовану систему автоматичного блокування інтернет-ресурсів”, що дозволить збирати інформацію про користувачів, які намагаються зайти на сайти, що заборонені. Система автоматично фіксуватиме та передаватиме до відповідних державних органів інформацію.

Відповідну заяву було зроблено пресслужбою Інтернет-асоціації України (ІнАУ).

До 2 березня українські інтернет-провайдери мали встановити систему блокування доступу до веб-ресурсів, відповідно до розпорядження Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій від 30.01.2023 № 67/850 «Про впровадження системи фільтрації фішингових доменів».

Ця система кожні 15 хвилин автоматично завантажує на сервер провайдера з вказаного в Розпорядженні ресурсу перелік інтернет-адрес для автоматичного блокування (стоп-лист).

Загалом, система запроваджується для протидії фішингу (форма атаки з використанням соціальної інженерії, коли зловмисник, маскуючись під надійний суб’єкт, виманює конфіденційну інформацію жертви) вона може бути використана для блокування довільної кількості інтернет-ресурсів.

ІнАУ було направлено звернення Президенту України, Секретарю РНБО, Голові СБУ, Начальникам ГШ ЗСУ і ГУР МО: Лист № 25/1-5 від 28.02.2023 щодо неприйнятних ризиків для національної безпеки України у Розпорядженні НЦУ від 30.01.2023 № 67/850.

У зверненні ІнАУ наголошує, що фактично створюється централізований механізм автоматичного блокування доступу користувачів до необмеженого переліку інтернет-ресурсів. Важко переоцінити негативні наслідки для України в разі отримання ворогом доступу до цього механізму. Під приводом протидії фішинговим сайтам закладається потужна загроза, по суті «троянський кінь».

Зазначаємо, що централізована системи блокування інтернет-ресурсів існуює, до прикладу, в Китаї. Там блокують наступні сайти: The New York Times, The Independent, Bloomberg, BBC. Також під забороною опинилися Wikipedia, Instagram, Facebook та Google та ін.